Wizyta u stomatologa, a ciąża

implanty-zebow-rtg-warszawa
leczenie-zebow-w-ciazy-kobieta-w-ciazy-u-dentysty

Kompleksowe leczenie zębów w ciąży

Drugi trymestr ciąży jest traktowany przez wielu lekarzy jako najbezpieczniejszy do przeprowadzania wszelkiego typu zabiegów. Ale to wcale nie znaczy, że w pozostałych okresach ciąży nie wykonuje się leczenia stomatologicznego!
Leczenie zębów w ciąży jest możliwe w każdym trymestrze ciąży: w pierwszym, drugim i trzecim też!
Leczenie stomatologiczne jest niezwykle ważne w utrzymaniu zdrowia całego organizmu. Dlatego warto korzystać z
wizyt kontrolnych, podczas których lekarz dentysta wykonuje przegląd jamy ustnej, a także może udzielić pomocnych informacji.

Czy Pacjentce w ciąży można wykonywać zdjęcia rentgenowskie zębów?

Jak już przed laty mawiał prof. Krzysztof Mlosek (autor programu nauczania radiologii na wszystkich uczelniach medycznych w kraju) „Jedynym przeciwwskazaniem do zrobienia zdjęcia RTG zębowego jest brak wskazań do jego zrobienia”

Zdjęcie rentgenowskie wykonujemy tylko wtedy, gdy lekarzowi jest ono rzeczywiście niezbędne – dotyczy to nie tylko kobiet w ciąży. Promieniowanie RTG mogłoby zaszkodzić płodowi, gdyby wiązka promieni była duża i skierowana bezpośrednio na dolne partie ciała ciężarnej. Jednak w przypadku RTG stomatologicznego wiązkę promieni kierujemy na okolice badanego zęba w jamie ustnej. Poza tym podczas badania, któremu poddawana jest przyszła mama, zawsze jej zakładamy specjalny, bardzo obszerny fartuch osłonowy. Chroni on dziecko przed ewentualnym wpływem promieniowania.
rtg-stomatologia-edent-warszawa

Czy u pacjentki w ciąży można zastosować znieczulenie stomatologiczne?

Przez cały okres ciąży – nawet w I trymetrze – można zastosować znieczulenie, jeśli jest ono konieczne do przeprowadzenia określonego zabiegu. Jeśli kobieta zawsze korzystała u dentysty ze znieczulenia, bo ma niski próg bólu albo wizyta taka mocno ja stresuje, to w ciąży jest tak samo – i trzeba ją znieczulić. Stres i ból są w ciąży bardzo niekorzystne. Mogą być przyczyną problemów zdrowotnych, których lepiej uniknąć, podając przyszłej mamie znieczulenie.

Ważne jest, tylko aby preparat znieczulający nie zawierał środków zwężających naczynia krwionośne.
Dlatego kobieta w ciąży musi powiedzieć lekarzowi o swoim stanie, aby zastosował on odpowiedni preparat. Standardowe środki znieczulające zawierają bowiem adrenalinę lub noradrenalinę. Są to substancje, które powodują obkurczanie się naczyń krwionośnych, co nie jest dobre u kobiet w ciąży. Jednak istnieją preparaty, które tych składników nie zawierają i właśnie takie podaje się ciężarnym. Przyszłe mamy można także znieczulać metodą wziewną, czyli przez podanie podtlenku azotu. W uzasadnionych przypadkach stosuje się również znieczulenie ogólne.

Usuwanie zębów w ciąży

Ekstrakcja zęba to zawsze ostateczność i należy oczywiście zrobić wszystko, aby do tego nie dopuścić. Jeśli jednak ząb nie nadaje się już do leczenia i lekarz dentysta zakwalifikuje go do ekstrakcji, to nie ma na co czekać – trzeba usunąć. Gdy ciąża przebiega normalnie, w drugim trymestrze można spokojnie zęby usuwać. W pierwszym i trzecim – lepiej skonsultować tę decyzję z lekarzem ginekologiem, który oceni, czy nie ma przeciwwskazań do ekstrakcji. Gdy ciąża jest zagrożona, ekstrakcję należy zawsze skonsultować z ginekologiem prowadzącym ciążę. Gdyby po usunięciu zęba konieczne było podanie antybiotyku, stomatolog zastosuje lek z grupy penicylin lub ich pochodnych. Są one dozwolone w ciąży. Czasami, gdy jest ciąża wysokiego ryzyka, a ząb przeznaczony do usunięcia nie jest przyczyną stanu zapalnego, ekstrakcję odkładamy na okres po urodzeniu dziecka.

Czy usuwanie kamienia nazębnego jest bezpieczne dla kobiety w ciąży?

Ważne jest, tylko aby preparat znieczulający nie zawierał środków zwężających naczynia krwionośne. Dlatego kobieta w ciąży musi powiedzieć lekarzowi o swoim stanie, aby zastosował on odpowiedni preparat. Standardowe środki znieczulające zawierają bowiem adrenalinę lub noradrenalinę. Są to substancje, które powodują obkurczanie się naczyń krwionośnych, co nie jest dobre u kobiet w ciąży. Jednak istnieją preparaty, które tych składników nie zawierają i właśnie takie podaje się ciężarnym. Przyszłe mamy można także znieczulać metodą wziewną, czyli przez podanie podtlenku azotu. W uzasadnionych przypadkach stosuje się również znieczulenie ogólne.
leczenie-zebow-w-ciazy-leczenie-zebow-a-ciaza

Czy leczenie kanałowe w ciąży jest bezpieczne?

endodoncja-leczenie-kanalowe-pod-mikroskopem
Leczenie kanałowe zębów stosuje się wtedy, gdy ząb jest już tak zniszczony, że nastąpiło zainfekowanie miazgi (unerwionej tkanki w środku zęba). Polega ono na usunięciu miazgi z kanałów korzeniowych zęba i wypełnieniu tych kanałów odpowiednim preparatem. Na wielu forach internetowych dla ciężarnych często można się spotkać z opiniami, że w ciąży nie leczy się zębów w ten sposób. Zwykle argumentem jest właśnie brak możliwości wykonania badania RTG, które pokazuje lekarzowi kształt i długość kanałów korzeniowych. Jak jednak wyjaśniliśmy już wcześniej, nie jest prawdą, że nie można wykonać w ciąży zdjęcia RTG zębowego.

Nasz gabinet jest wyposażony w endometr – urządzenie służące do elektronicznego, precyzyjnego pomiaru długości kanałów korzeniowych, całkowicie bezpieczne dla płodu. Dzięki endometrowi nie trzeba robić prześwietlenia RTG, więc warto poszukać takiego gabinetu, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Nie odkładaj leczenia kanałowego. Zainfekowana miazga może być źródłem zakażenia, które wraz z krwią przeniesie się w inne rejony organizmu, stanowiąc zagrożenie dla dziecka.

Kolejne artykuły:

Leczenie zębów, a ciąża?

dobry-dentysta-warszawa-zespol-specjalistow-edent
Na temat leczenia zębów w czasie ciąży narosło wiele mitów. Pora się z nimi rozprawić! W naszym artykule rozwiązujemy kwestie związane z leczeniem stomatologicznym kobiet w ciąży.
Czytaj więcej...

Indywidualna profilaktyka fluorkowa u dzieci i młodzieży

stomatologia-dziecieca-warszawa
Dbanie o zęby dzieci jest bardzo ważne. Przeczytaj nasz artykuł na temat profilaktyki fluorkowej.
Czytaj więcej...

Wybielanie zębów

wybielanie-zebow-warszawa-prevdent
Chcesz mieć lśniący, biały uśmiech? Masz nadwrażliwość zębów? Dowiedz się jak rozwiązać obie te kwestie jednym zabiegiem!
Czytaj więcej...

Licówki

dobry-dentysta-warszawa-gabinet-edent
Licówki to cienkie płatki porcelany lub kompozytu. Mają za zadanie poprawić wygląd naszego uśmiechu. Czy licówki ciemnieją i czy można je wybielić? Sprawdź nasz artykuł.
Czytaj więcej...

Zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe zwane też ósemkami

proetetyka-edent
Czym są ósemki? Kiedy się pojawiają i czy zawsze trzeba je usuwać? Te i inne odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.
Czytaj więcej...

Implanty zębów

implanty-zebow-warszawa-implanty-zebowe
Implanty zębów to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań stomatologicznych. nie wiesz, czy są odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie? Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w naszym artykule.
Czytaj więcej...

Czy leczenie kanałowe boli?

leczenie-kanalowe-warszawa-bemowo-edent
Leczenie kanałowe zęba — czy leczenie kanałowe boli? To pytanie zadaje sobie wielu Pacjentów. W tym artykule dowiesz się, że endodoncja nie jest taka straszna, jak ją malują. Wręcz przeciwnie, pomoże Ci zatrzymać piękny uśmiech bez bólu! Ile kosztuje leczenie kanałowe? Sprawdź w naszym artykule!
Czytaj więcej...

Z jakich kubeczków powinny pić małe dzieci, aby zadbać o zdrowie ich zębów?

kubek-niekapek-konsekwencje-stomatologia-edent
Czy wiesz, że wybór kubeczka ma wpływ na zdrowie zębów Twojego dziecka? Przeczytaj porady ekspertów ze Stomatologii Edent w Warszawie i dowiedz się, jakie kubeczki wybrać, aby wspierać zdrowy rozwój zębów i jamy ustnej u najmłodszych.
Czytaj więcej...

Jak wybrać idealną szczoteczkę do zębów?

odpowiednio-dobrana-szczotka-do-zebow-edent
Nie jesteś pewien, jak wybrać najlepszą szczoteczkę do zębów? Poznaj profesjonalne wskazówki od Stomatologii Edent w Warszawie! Dowiedz się, jakie cechy powinna posiadać idealna szczoteczka, aby zapewnić Twoim zębom maksymalną ochronę i zdrowie. Czy to manualna, elektryczna, czy soniczna – mamy porady, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru.
Czytaj więcej...

Najnowsze trendy w wybielaniu zębów: Innowacyjne metody w Stomatologii Edent

edent-wybielanie-zebow-prevdent
Poznaj innowacyjne metody wybielania zębów w Stomatologii Edent! Nasz przewodnik po najnowszych trendach odsłania tajniki profesjonalnych i domowych sposobów na biały uśmiech. Dowiedz się, jak wybielanie regeneracyjne PrevDent, nakładkowe Opalescence i Nite White mogą odmienić Twój uśmiech, gwarantując bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów.
Czytaj więcej...

Znaczenie regularnych wizyt u higienistki stomatologicznej – poradnik Stomatologii Edent

profesjonalne-czyszczenie-zebow-warszawa
Odkryj, dlaczego regularne wizyty u higienistki stomatologicznej są kluczowe dla Twojego zdrowia jamy ustnej! Przeczytaj nasz poradnik Stomatologii Edent i dowiedz się, jak profesjonalna higienizacja może chronić przed chorobami zębów i dziąseł, poprawić estetykę uśmiechu oraz wpłynąć na ogólne samopoczucie.
Czytaj więcej...

Lista usług stomatologicznych — Stomatologia Edent Warszawa

Zapoznaj się z ofertą usług oferowanym w gabinecie Stomatologicznym Edent.
Jest to miejsce, gdzie nowoczesne wyposażenie i technologie stomatologiczne służą Twojemu zdrowiu. Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań nasz zespół specjalistów może zapewnić skuteczne leczenie i wysoki poziom usług.
Wybierz termin wizyty już teraz!

Umów się na wizytę

Telefon: 531-999-753

Serdecznie zapraszamy do kontaktu celem umówienia wizyty lub zadania pytania. Uprzejmie informujemy, że na zadane pytania odpowiadamy w godzinach pracy gabinetu.
Dziękujemy za wypełnienie formularza. Oczekuj na kontakt z naszego gabinetu Edent.
Coś poszło nie tak. Spróbuj wypełnić formularz jeszcze raz!